Mülakatta Karşılaşabileceğimiz Muhtemel Sorular

Çok istediğimiz iş için mülakata çağrıldık, bu aşamaya gelmeyi başardık, yaşasın! Bizi mülakata çağırdıklarına göre onların kriterlerini iyi kötü karşılıyoruz demektir. Şimdi CV ‘de bahsettiklerimizi teyit etmek isteyecekler, ayrıca işin doğasını tartışmak, bizim ne derece uygun bir aday olduğumuzu anlamaya çalışacaklar. Bu aşamayı da geçersek belki direkt işe alınacağız belki de işle ilgili ayrıntıları görüşmek ve tekliflerini yapmak için bizi bir kez daha davet edecekler.

Mülakata çağrılmak önemli velhasıl. Burada top bizde. Kendimizi çok iyi anlatabilmeliyiz. Bir gösterge düşünelim, ibre de tam ortada dursun. Mülakatımıza bağlı olarak bu ibre sıfıra mı yaklaşacak yoksa yüze mi? Bu bize, mülakat performansımıza bağlı.

Bu arada öncelikle şunun altını çizmek isterim; eğer çağrılırsak muhakkak mülakata gidelim. Eğer çok çok kesinsek teklif edilse dahi işi kabul etmeyeceğimize, belki bu durumda ancak hem kendi vaktimizi hem de karşı tarafın vaktini düşünerek davete icabet etmeyebiliriz. (Bunu da karşı tarafa nazik bir dille ifade etmeyi es geçmeyelim.) Ancak bunun dışında muhakkak mülakata gitmeye özen gösterelim. Bazen öğrenciyken yapılır, öğrenci sınava yeterince iyi hazırlanamadıysa sınava girmez daha çok çalışıp öyle girmek istiyorum der. Ama sınava girse en azından soruları görür, sınav tecrübesi olur hiç olmazsa. Mükemmeli ararken, iyiden de kazanacağımız tecrübeden de  kendimizi mahrum etmeyelim. Mülakata gitme konusunda anlaştığımıza göre devam ediyorum.

Mülakata uygun kıyafetlerle, tam zamanında gideceğimizi varsayıyorum. (Bu kısmı ayrı bir yazıda ele alalım, bu yazı yeterince uzun olacak görünüyor:) Mülakata nasıl hazırlanacağız? İş veren tarafın -kısaca komisyon diyeceğim-  mülakata oldukça iyi hazırlandığını düşünürsek çok iyi sorular sorarak, direkt veya dolaylı olarak bizden gerekli cevapları almaya çalışacaklar. Şimdi bu sorular neler olabilir onları tartışalım.

Önce kapıdan içeri girelim, bizi nasıl bir ortam bekliyor, çizelim: Komisyonun üç veya beş kişiden oluştuğunu düşünelim. Bir masaya oturmuşlar sırtları duvara dönük, bizim için de karşılarında bir sandalye var, henüz boş, bizi bekliyor. Masada belki bir bardak su, bir not defteri, kalem.

İçeri girdik. Gülümsedik, selamlaştık, adımızı söyledik. “Buyurun, lütfen oturun.” dediler ve artık masadayız.

Komisyondan ufak bir açılış bekleriz. Bu kısımda komisyon, kurumu ve işi anlatan kısa bir tanıtım yapabilir. Bizi rahatlatacak şekilde halimizi hatırımızı sorarak “Hazırsanız mülakat sorularına geçelim.” derler.  Hazırsanız buyurun başlayalım:

 1. Kısaca kendinizden bahseder misiniz? En rahatlatıcı giriş sorularından birisidir. Sizin de en rahat cevap vereceğiniz soru olması sebebi ile havayı ısıtır, sizi de rahatlatır. Bu soruyu cevaplarken hakkınızda bilmelerini istediğiniz, gözden kaçırmalarını istemeyeceğiniz hususları çok iyi toparlayarak birkaç dakikada sunmaya çalışabilirsiniz.
 2. Neden bu işte çalışmayı düşünüyorsunuz? Bu işe başvurmakta sizi ne motive etti? Özellikle daha önceki iş tecrübeniz farklı bir alandaysa, sektördeyse başvurduğunuz işi neden tercih etmeyi düşündüğünüzü öğrenmek isteyeceklerdir. Neden bu değişikliği düşünüyorsunuz? Farkında mısınız bunun bir sektör değişikliği olduğunun?
 3. Sizce neden bu işe uygun bir adaysınız? Neden sizi  tercih etmeliyiz? Aslında onlar sormasa bile mülakatınızda bu soruyu muhakkak cevaplandırmalısınız. Neden siz? Sizi diğerlerinden ayıran özelliğiniz ne olabilir? Bu iş için özellikle sizi iyi bir aday yapan özellikleriniz neler? Bu soruya iyi hazırlık yapmalısınız. Sizin önceki iş tecrübeniz, bugüne kadar edindiğiniz yetkinlikler bu işte size neler yardımcı olacaktır?
 4. Sizce bu işi yaparken karşılaşabileceğiniz en büyük zorluk ne olacaktır? Bu soruyla işi ne kadar tanıdığınızı, anladığınızı ölçebilecektirler. Ayrıca eğer tecrübeliyseniz daha önceki deneyimlerinizden faydalanarak hangi aşamaların, süreçlerin özellikle zorlu olabileceğini anlatabilirsiniz. Böylelikle konuya, işe hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bu soruya “her şey çok kolay, hiçbir konuda zorlanmam” derseniz belki ayaklarınızın yere sağlam basmadığını, işin önemini ve zorluğunu tam olarak kavrayamadığınızı göstermiş olabilirsiniz.
 5. Bu işi yaparken arkadaşlarınızdan hangi konularda yardım isteyebilirsiniz? Sizce bu işi yaparken güçlendirebileceğiniz yanınız hangisidir? Bu soru ile komisyon bizim zayıf olabilecek yönlerimizi öğrenmek istiyor. Hepimizin muhakkak güçlenmesi gereken yönleri vardır. Bu soruya “Arkadaşlar sağ olsun, ben her şeyi tek başıma yapabilirim.” diye cevap vermek çok iyi bir takım oyuncusu olmadığımızı düşündürecektir. Bu soru için de hazırlıklı olup iyi bir cevap hazırlamalıyız.
 6. Komisyon işin süreçleri veya alacağınız sorumluluklarla ilgili sorular sorabilir. Bu süreçlere ne kadar hakimsiniz anlayabilmek veya önceki işlerinizde bu süreçleri nasıl yönetiyordunuz öğrenebilmek için. Bu süreçlerde karşılaştığınız en büyük sorun neydi ve bunu nasıl çözdünüz diye sorabilirler. Genelde gerçek deneyimler veya varsayımların üstünden giderek,  “… olsaydı, bu durumda ne yapardınız? Sorunu nasıl çözerdiniz?” şeklinde sorular sorabilirler. Örneğin, sunduğunuz bir teklife üstünüz onay vermeseydi ne yapardınız? Sunduğunuz fikirle ilgili olarak takımınızın bazı çekinceleri var, bu durumda nasıl bir yöntem izlersiniz?  gibi sorular gelebilir. Günümüz mülakatlarında direkt bilgi sorularından ziyade bunlar gibi sondaj soruları daha iyi fikir verebiliyor başvuranlar hakkında.
 7. Liderlik sizin için ne demek? Liderlik tanımınız nedir? Sizce iyi bir liderin özellikleri nelerdir? İş yerinin kültürü ve değerleri ile sizin bakış açınız, değerleriniz ne derece uyum içinde bunu anlayabilmek için bu tür sorular sorabilirler. Mesela, başarı ne demek? İyi bir takımın özellikleri nelerdir?
 8. Sizin bize sormak istediğiniz bir soru var mıydı? Bu da bizim için başka bir fırsat. Neyi merak ettiğimiz, hangi konuya kafamızın takıldığı yine bizimle ilgili fikir verecektir.

Özetleyecek olursam:

 • Çağrıldığınız mülakata çok önemli bir maniniz yoksa muhakkak katılın.
 • Mülakat heyecanınıza bir yenisini daha eklemeyin. Hava koşullarını, trafiği, fiziksel şartlarınızı düşünerek istenen saatte istenen yerde olun. Eğer mülakat internet üstünden gerçekleşecekse muhakkak bağlantınızı, kameranızı, mikrofonunuzu öncesinde test edin.
 • Mülakatta size ne sorabilirler?  Başvurduğunuz işi, şartlarını ve kendi özelliklerinizi düşünün. Sizin şartlarınızı, özelliklerinizi düşünerek komisyon size ne sorabilir? Mülakat öncesinde bunu düşünmeye muhakkak zaman ayırın. Bu tür bir soruya hazırlıksız yakalandığınız zaman mülakat esnasında istediğiniz cevabı veremeyebilirsiniz. Heyecanlanabilirsiniz, bu da mülakat süresince belki performansınızı etkileyebilir. Bu riski hiç almayın. Mülakat öncesinde size ne sorulabileceğini ve elbette bu soruyu nasıl yanıtlayabileceğinizi düşünün. Hazırlıklı olun.
 • Siz komisyona ne sormak istersiniz? Belki fırsat olmaz sorunuzu soramazsınız ancak size “sizin bize sormak istediğiniz bir soru var mıydı?” diye sordukları zaman bu soruya da hazırlıksız yakalanmayın. Kafanıza takılan; işi, alacağınız sorumluluğu, bu sorumluluğun barındırdığı riskleri daha iyi anlamanızı sağlayacak hem de bakış açınızı, değerlerinizi, beklentinizi yansıtacak birkaç soru hazırlayabilirsiniz.
 • En önemli husus şu ki, mülakatta ne siz kendinizi hazırlıksız, dolayısı ile başarısız hissedip motivasyonunuzu kaybedin, ne de karşı tarafa hazırlıksız, isteksiz olduğunuzu hissettirip puanınızı düşürtün. Lütfen kendi kendinizi sabote etmeyin, gerekli hazırlığı içinize sinecek şekilde yapın. Bundan sonrası onlarda:)

Mülakat istediğiniz gibi geçerse ne ala. Eğer geçmezse hemen o gün bu konu üstüne düşünün, sıcağı sıcağına.  Size neler sordular not alın muhakkak, unutmam sanırsınız hemen unutulur. Bir sonraki mülakatınıza yardımcı olacak notlarınız. Kendinizi iyi ifade edebildiniz mi? Eksiğiniz neydi? Hangi soruda en çok zorlandınız? Düşünün, ölçün, biçin, tartın; iyi gelecek.

Eğer mülakatlara çağrılıyor ancak her seferinde eleniyorsak durup düşünmeliyiz. Nerede yanlış yapıyoruz? Neyi eksik bırakıyoruz? Kendimizi değerlendirmeliyiz.   Hatta imkanımız varsa kendilerinden geri dönüş dahi isteyebiliriz. Vakit ayırabilirlerse hangi konuda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini bize söyleyebilirlerse harika olur.

Mülakata çağrılmak önemli bir başarı. Çağrıldığımız yere gitmeliyiz bu da cepte. Eğer mülakatımızın iyi geçmesini, işi almayı istiyorsak da mülakata hazırlıklı gitmeliyiz.

O zaman renk, dans!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s