Bugün birbirimizi saydığımız bir gün olsun

Saygı ile ilgili olarak Türk Dil Kurumu sözlüğünün iki açıklaması mevcut. İlki “Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram” ikincisi ise “Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu”.

İkinci açıklamadaki başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu yine ilk açıklamayla örtüşüyor aslında, çoğumuz başkalarından ziyade yine saygı duyma ihtimalimizin olduğu başkalarına karşı daha özenli davranarak onları rahatsız etmekten çekiniyoruz. Diğerlerini rahatsız etmişiz, rahatsız olmuşlar pek de umurumuzda olmayabiliyor.

Değeri, üstünlüğü, yararlılığı olana saygı duyduğumuzu varsayalım. Düşünelim, kimlere saygı duyuyoruz? Kimlerin yararlılığı, üstünlüğü mevcut? Ne şekilde, ne kadar? Saygı duymak böyle bilinçli bir tercih olsa, ki belki de öyledir, kimlere, neye saygı duyabiliriz şartlanmadan? İstekli miyiz saygı duymaya, sevmeye niyetli ve gönüllü müyüz?

Ama bizler, birçoğumuz, bir yerde birbirimizi saymaya, birbirimize saygı duymaya nicedir üstünkörü yaklaşıyor gibiyiz. Açıkçası birbirimize pek saygı duymuyoruz. O kadar çok hırsla, egoyla doluyuz ki, birbirimizden üstün, yararlı taraflarımızı görmezden gelmeye, yok saymaya şartlıyız. Acımasız rekabetten ve belki de doğamızdan, birbirimizin güçlü yanlarını ancak birkaç eksi tarafını aklımıza getirerek kabul edebiliyoruz. Mesela, başarılı ama yalnız; güzel ama işsiz, zeki ama bakımsız, zengin ama bilmem ne… Aması ne oluyor ki?

Bugün yeni bir gün olsun, birbirimize sevgiyle, ilgiyle baktığımız ve birbirimizdeki güzellikleri görebildiğimiz, dile de getirebildiğimiz bir gün olsun. Şefkat, sevgi ve ilgiyle birbirimizle ilgilendiğimiz bir gün olsun.

Değil birbirimizi patlattığımız, hayatları söndürdüğümüz, etrafı korku hayaletleri ile bezediğimiz, birbirimizi saydığımız ve birbirimizi rahatsız etmekten çekindiğimiz bir gün olsun.

Kimimiz, neyimiz var ki birbirimizden başka? İnsanlığımızdan başka?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s